dezynfekcja dłoni

Dlaczego warto regularnie dezynfekować dłonie?

Żel dezynfekujący do rąk to coś, co warto zawsze mieć pod ręką. Pomoże oczyścić dłonie w dowolnym miejscu i czasie: po podróży komunikacją miejską, przed piknikiem w plenerze, po upadku czy kontaktu z klamką do osiedlowego sklepu. Dlaczego mycie rąk to tak istotny element profilaktyki chorób? Jak odpowiednio zadbać o higienę dłoni? 

Dłonie, które przenoszą zarazki 

Ręce, a zwłaszcza dłonie, to fragment ciała, który ma największy i najczęstszy kontakt ze światem zewnętrznym. Dłonie dotykają klamek, uchwytów w komunikacji miejskiej, produktów w sklepie, rąk czy ubrań innych ludzi. Mają bezpośrednią styczność z ogromną ilością mikrobów. 

Wiele wirusów czy bakterii dostaje się do organizmu właśnie za pośrednictwem dłoni. Wystarczy nie umyć rąk po skorzystaniu z toalety czy podać dłoń na powitanie choremu, a następnie dotknąć twarzy, żeby po kilku dniach zaobserwować pierwsze symptomy choroby. Częstą drogą transmisji jest również przeniesienie zarazków z brudnych rąk na przygotowywanie jedzenie. 

Jak dbać o higienę rąk? 

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknąć zakażeń wirusowych czy bakteryjnych, warto szczególnie zadbać o higienę rąk. Obowiązkowo należy myć dłonie po powrocie do domu, przed jedzeniem czy po skorzystaniu z toalety.

Wyzwaniem może być utrzymanie dłoni w czystości poza domem. W tej kwestii idealnie sprawdzą się tego typu żele antybakteryjne do dezynfekcji rąk. Specjalistyczny produkt usunie z dłoni wszystkie mikroby, wystarczy spryskać nim dłonie. Przyda się w komunikacji miejskiej, podczas zakupów, na pikniku w parku czy kiedy chce się coś zjeść na zewnątrz. 

Jak prawidłowo stosować płyn antybakteryjny do rąk? 

Żele antybakteryjne do dezynfekcji rąk występują w wielu rozmiarach. W domu przyda się większa buteleczka, na zewnątrz – małe opakowanie, które bez trudu zmieści się w torebce czy w kieszeni.

Z żelu warto korzystać zawsze wtedy, kiedy dłonie miały kontakt z potencjalnie zakażoną przestrzenią (klamką, spłuczką w toalecie, uchwytami w tramwaju czy autobusie), a także przed jedzeniem czy po upadku i zetknięciu rąk z brudną ziemią. Płyn antybakteryjny do rąk wystarczy nanieść na skórę i delikatnie wmasować, jak krem, pamiętając o opuszkach palców i przestrzeniach między palcami. Typowy żel dezynfekujący do rąk nie wymaga użycia wody.